Blog

 

WSZYSTKO O SZCZEPIENIACH DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Egzotyka kusi Polaków, coraz częściej decydujemy się na dalekie podróże do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Przed wyjazdem do jakich krajów musimy się zaszczepić? Kiedy i gdzie to zrobić? Takie pytania nasuwają się planując wakacyjne wojaże i o tym właśnie w najnowszym wpisie na naszym blogu.

Po pierwsze fakty. Szczepienia ochronne to w niektórych przypadkach jedyny sposób na uchronienie się groźnymi chorobami zakaźnymi występującymi w krajach tropikalnych.

Czy szczepienia są obowiązkowe?

Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne zobowiązują nas do zaszczepienia się przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce) w przypadku wjazdu do niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej (np. Brazylii, Etiopii, Czadu czy Burkina Faso) i to w zasadzie jedyne obowiązkowe szczepienie. Po zaszczepieniu się otrzymamy Międzynarodową Książeczkę Szczepień, zwaną także „żółtą książeczką: Poza tym istnieje grupa szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia np. szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, błonicy czy tężcowi.

Kiedy i gdzie się zaszczepić?

Najlepiej zgłosić się do lekarza na 6 do 8 tygodni przed planowanym wyjazdem. To optymalny czas, aby ochrona poszczepienna miała maksymalny zakres. Przeciwko żółtej febrze zaszczepimy się w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych, pozostałe szczepienia dostępne są w lokalnych przychodniach.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Ostrożności nigdy za wiele. Samo szczepienie to nie wszystko, na miejscu szczególnie warto zachować zasady higieny. Zaleca się picie wody z pewnego źródła, najlepiej butelkowanej, mycie warzyw i owoców lub obieranie ich ze skórki. W krajach zagrożonych malarią, na którą nie ma szczepionki, nabycie moskitiery.

Szczegółowe informacje na temat szczepień dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Oczywiście nasi pracownicy również udzielą Państwu wszelkich potrzebnych informacji podczas rezerwacji wycieczek czy wczasów.